70 lat tradycji

70 lat Ludowego Klubu Sportowego "Chełm" Stryszów 
Jak było dawniej i jak jest dziś? 

Marian Wieczorek- Prezes LKS "Chełm" Stryszów

Przed II wojną Światową w Stryszowie istniała organizacja sportowo-wojskowa pod nazwą „Strzelec”. Członkowie tej organizacji wybudowali w centrum Stryszowa nie duże boisko sportowe, które wszyscy nazywali „Za browarem”.

Po wojnie męska młodzież Stryszowa była skupiona w organizacji zwanej „Przysposobienie Wojskowe”, które następnie przemianowano na SP-Służba Polsce. Komendantem tej organizacji był Osiecki Wiktor. Członkowie tej organizacji mieli ćwiczenia wojskowe oraz wykonywali niektóre potrzebne prace potrzebne w gminie.

Młodzież w tym okresie była bardzo aktywna, szukała zajęcia w różnych kierunkach rozrywki. Bardzo aktywna grupa teatralna, która wystawiała różnego rodzaju przedstawienia, scenę wybudowali sami najpierw w Kółku Rolniczym, a później w Dworku i na spichlerzu w budynkach pod dworskich.Występy ich cieszyły się dużą popularnością, wyjeżdżali z przedstawieniami poza teren Stryszowa gdzie otrzymywali duże brawa.


Dużą część młodych ludzi ciągnęło do sportu dlatego w 1948 roku założyli LZS- Ludowy Zespół Sportowy. Założycielami naszego klubu byli:

  1. Sitarz Władysław
  2. Dudoń Julian
  3. Kwartnik Józef
  4. Wieczorek Stanisław
  5. Żmuda Stanisław
  6. Żmuda Franciszek
  7. Bogdanik Marian
  8. Gębala Aleksander
  9. Mlak Feliks
  10. Henryk Jan
  11. Kwartnik Józef

Większość z nich już nie ma na tym świecie, ale my powinniśmy o nich pamiętamy i pamiętać musimy też o innych naszych kolegach, którzy w ciągu 70-ciu lat reprezentowali barwy naszego klubu, byli z nami, a już ich nie ma, dlatego chciałbym ich przypomnieć, a są to:

  1. Bartkowski Jan
  2. Bąk Adam
  3. Belska Lucyna
  4. Bogdanik Edward
  5. Brodowski Krzysztof
  6. Bukowski Ludwik
  7. Czopek Krystian
  8. Drązek Ryszard
  9. Drążek Roman
  10. Dudoń Julian
  11. Dudoń Roman
  12. Dyrcz Jan
  13. Działowy Mieczysław
  14. Elżbieciak Janusz
  15. Gębala Jan
  16. Gibas Bogusław
  17. Gracjasz Stanisław
  18. Gruszeczka Janusz
  19. Klaczak Mieczysław
  20. Kopacz Stanisław
  21. Kowalski Tadeusz
  22. Kozik Grzegorz
  23. Kozik Józef
  24. Kozik Roman
  25. Kozik Stanisław
  26. Kruk Józef
  27. Kwartnik Kamil
  28. Kwartnik Tadeusz
  29. Lasek Janusz
  30. Lenik Ryszard
  31. Leśniak Staniwsłw
  32. Łabędź Kazimierz
  33. Łabędź Krzysztof
  34. Matuszyk Jan
  35. Mirocha Franciszek
  36. Mirocha Jan
  37. Mirocha Władysław
  38. Mlak Adam
  39. Mlak Jerzy
  40. Mlak Marian
  41. Morycki Jerzy
  42. Okręglicki Bogusław
  43. Oleksy Stanisław
  44. Owsiany Krzysztof
  45. Pająk Stanisław
  46. Pieczara Marian
  47. Pindelski Adam
  48. Pławny Józef
  49. Porębski Feliks
  50. Rak Stanisław
  51. Sadzikowski Sławomir
  52. Sermak Władysław
  53. Stawowy Tadeusz
  54. Śpiewla Stanisław
  55. Targosz Edward
  56. Tłok Bolesław
  57. Wacław Jan
  58. Wieczorek Maria
  59. Worytko Marian
  60. Zawiłą Jan
  61. Zieliński Andrzej
  62. Żegliński Marian

I wielu innych…


To małe boisko „Za browarem” stało się główną bazą sportową założonego w tedy LZS-u.
Dobrze pamiętam jak nasi starsi koledzy grali tam całymi dniami w siatkówkę, a my młodsi chłopcy czekaliśmy koło płotu jak piłka ucieknie grającym żeby ją podać.
Trzeba też pamiętać że tamta drużyna grała w siatkówkę bardzo dobrze w towarzyskich meczach potrafili wygrać z drużynami z Nowej Huty, Wadowic czy z Andrychowa.

Boisko w latach 40-tych i 50-tych XX wieku służyło nie tylko naszym starszym kolegom do uprawiania sportu, ale było to miejsce gdzie organizowano różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, państwowe, gminne, wiejskie, szkolne, były bardzo często festyny, zabawy, pokazy czy loterie fantowe.
W tych latach w Stryszowie nie było prądu elektrycznego jaka była dla wszystkich uciecha jak agregat prądotwórczy Józka Kolasy oświetlił całe boisko i do tego słychać było na cały Stryszów muzykę z płyt gramofonowych. Dlatego wspominam tamte radosne chwile żeby dzisiejsza młodzież mogła sobie uzmysłowić i porównać tamte skromne warunki życia z dzisiejszymi wygodami.

W 1958 roku Stryszów został zelektryzowany i to stało się stało początkiem końca boiska
„Za browarem”. Ponad boiskiem przebiegła linia elektryczna, w czasie grania czy w siatkówkę czy w piłkę nożną, piłka czasem uderzała w druty co powodowało zwarcie i część Stryszowa nie miała prądu, wiem bo sam brałem w tym udział, a potem w imieniu kolegów musiałem się tłumaczyć u Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej u Pana Piętonia Józefa- wspomina Prezes Naszego klubu Marian Wieczorek.
Władza zabroniła grać na boisku do tego znalazł się właściciel działki i boisko „Za browarem” się skończyło.
Stało się to bodźcem, dla stryszowskiej młodzieży, Ci młodzi zmobilizowani ludzie postanowili reaktywować działalność LZS-u, główne zadanie to budowa boiska sportowego w Stryszowie. Był to początek lat 60-tych ubiegłego wieku, a tego zadania jako pierwsi podjęli się Marian i Tadeusz Wieczorek, Franciszek i Stanisław Mirocha, Tadeusz Pajorski, Adam Kozik, trochę później Kazimierz Leśniak oraz Jan Moskałą.

LZS choć nie posiadał boiska sportowego to prowadził prężnie działalność sportowo-kulturalną. Młodzież miała do dyspozycji świetlicę od GS-u, w której organizowano turnieje szachowe czy tenisa stołowego.
W świetlicy była scena ta z przed lat, więc urządzano różne występy i przedstawienia teatralne.
W 1964 roku w tej świetlicy GS uruchomił Kawiarnie urządziliśmy w niej zgaduj-zgadula, podwieczorki przy mikrofonie i wieczorki taneczne.
Członkowie LZS-u w tamtych latach bardzo chętnie startowali w turniejach czy spartakiadach organizowanych przez Radę Powiatową LZS Wadowice, np. nasz koleżanka Ania Kozik została v-ice Mistrzem Powiatu w warcabach.

W 1962 roku zarejestrowaliśmy LZS w PZPN i zgłosiliśmy drużynę piłkarską do rozgrywek o mistrzostwo klasy „C” Podokręgu Piłki Nożnej Wadowice, że nie mieliśmy własnego boiska mecze w roli gospodarza graliśmy w Zakrzowie pod Chełmem- „we wrąbie”, które obecnie nazywa się Caritas.
W tedy to LZS nasz przyjął nazwę „Chełm” od góry, która wznosi się nad Stryszowem.

Od 1962 do 1968 roku drużyna grała w Zakrzowie, ale my bez przerwy zabiegaliśmy o teren pod budowę boiska, który po długim czasie zdobyliśmy i zaczęliśmy sami budować to wymarzone boisko.
Dnia 21 lipca 1968 roku zostało uroczyście otwarte boisko sportowe w Stryszowie, byli oficjele z Krakowa, Wadowic no i ze Stryszowa. Z okazji otwarcia boiska odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Rady Powiatowej LZS Wadowice. W turnieju brało udział 9 drużyn z powiatu Wadowickiego.
Pierwszy mecz na nowym boisku rozegrały drużyny LZS Stryszów i LZS Jastrzębia. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla Stryszowa a bramkę strzelił ją Marian Wieczorek, i była to pierwsza bramka strzelona na boisku w Stryszowie. Puchar Rady Powiatowej LZS Wadowice zdobył LZS Stryszów pokonując w finale LZS Bugaj 4:1.

Trzeba pamiętać, że nowo otwarte boisko sportowe zostało wybudowane całkowicie w czynie społecznym przez młodzież i członków LZS-u.
Przez następne lata 70-te minionego wieku boisko to rozbudowywaliśmy, modernizowaliśmy. Wykonaliśmy w czynie społecznym następujące prace:

  • Wybudowaliśmy wokół boiska ławki dla widzów
  • Ogrodziliśmy siatką drucianą całe boisko
  • Wybudowaliśmy nad rzeką betonowy mostek dojazdowy na boisko
  • Wykonaliśmy boisko asfaltowe do piłki ręcznej
  • Powiększyliśmy płytę boiska do piłki nożnej do pełnych wymiarów
  • Doprowadziliśmy oświetlenie na boisku


Podczas tych prac otrzymaliśmy pierwszą pomoc finansową od gminy, Pani Czarniak przekazała nam dotację w wysokości 30 tys. złotych. Wystarczyło to na skup siatki ogrodzeniowej, słupki oraz stal do uzbrojenia budowanego mostku, robocizna jak podano wyżej była wykonana społecznie.

W 1980 roku LZS przekształca się w LKS a tym samum otrzymuje osobowość prawną i rozpoczyna prowadzić działalność gospodarczą, przy LKS-ie został powołany Zakład Remontowo-Budowlany, który prowadził usługi remontowo-budowlane na terenie województwa bielskiego i krakowskiego. Kierownikiem ZRB był kol. Chowaniec Ryszard.
Z zysków uzyskanych przez Zakład kub wybudował budynek socjalno-administracyjny oddany do użytku w 1985 roku, został zakupiony sąsiedni teren na powiększenie płyty boiska i całego obiektu, wybudowano także ogrodzenie całego stadionu. Zakład Remontowo-Budowlany przestał prowadzić działalność w klubie w 1990 roku.

W 1985 roku klub założył sekcję motorową, rajdy obserwowane, Trial. Drużyna tej sekcji zdobyła dla naszego klubu 3 razy tytuł Drużynowego Mistrza Polski w rajdach obserwowanych było to w 1986, 1987, 1988 roku.
A drużyna młodzieżowa w tych rajdach na Simsonkach zdobyła tytuł II v-ice Mistrza Polski w 1988 roku. Kierownikiem Sekcji motorowej był Andrzej Kramarczyk.

W 1992 roku stadion nasz stał się bazą Mistrzostw Świata w motocyklowych rajdach obserwowanych Trial. W 1993 roku po raz drugi w Stryszowie są organizowane Mistrzostwa Świata w Trialu w tym samym roku są też organizowane Mistrzostwa Świata tylko w Cyklotrialu,
gościliśmy najlepszych zawodników świata w tych dyscyplinach sportu. Zawody oglądało kilkanaście tysięcy widzów, były one zorganizowane wzorowo, tak ocenili oficjalni światowi znawcy tej dyscypliny.

W 1997 roku obok stadiony wybudowaliśmy w czynie społecznym boisko treningowe.

W latach 1997, 1999, 2001 nad ziemią Stryszowską przeszły ogromne ulewy. Boisko tak jak centrum Stryszowa zostało całkowicie zalane a woda na obiekcie sportowym poczyniła ogromne zniszczenia,, największe w 2001 roku.
Dzięki Staraniom Wójta Gminy oraz Prezesa klubu zdobyliśmy środki finansowe na usunięcie zniszczeń. Z boiska wywieziono około 100 wywrotek żwiru, kamieni i błota. Wójt sprowadził oprócz samochodu i koparki żołnierzy, którzy pracowali u nas przez kilkanaście dni, do pracy byli zaangażowani działacze i zawodnicy klubu. Po kilku miesiącach żmudnej pracy mogliśmy w jesieni zasiać trawę i boisko powoli wracało do poprzedniego wyglądu.

W 2002 roku na zaproszenie Wójta Gminy i Prezesa klubu przybyła do Stryszowa delegacja PZPN na czele z V-ce Prezesem Eugeniuszem Kolatorem. Chcieliśmy im podziękować za pomoc finansową jaką klub otrzymał od PZPN i UEFA na usunięcie szkód powodziowych.
Goście byli zachwyceni Stryszowem, bardzo im się podobał stadion sportowy. Prezes Kolator mówił, że takiego obiektu nie mają niektóre kluby II ligi.

W czasie prowadzenia działalności sportowej przez 70 lat były uprawiane w klubie różne dyscypliny sportowe takie jak: siatkówka, strzelectwo, tenis stołowy, rajdy obserwowane i piłka nożna.
Największe sukcesy odniosła sekcja motorowa- rajdy obserwowane Trial. Drużyna zdobyła dla naszego klubu 3 razy tytuł drużynowego Mistrza Polski, a jej najlepszy zawodnik- Bogusław Sięka był 2 razy indywidualnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie sportu.
Sekcja motorowa prowadziła działalność sportową w naszym klubie 4 lata, a później się usamodzielniła, tworząc klub, który obecnie nazywa się „Aqulia”.

Najdłużej bo od 1962 roku nieprzerwanie drużyny piłkarskie klubu biorą udział w rozgrywkach mistrzowskich, które prowadzi Podokręg Piłki Nożnej Wadowice. Do rozgrywek na przestrzeni lat były zgłoszone następujące drużyny: żaków, trampkarzy, juniorów młodszych, juniorów starszych, seniorów i oldbojów. Drużyny te od 1962 roku do dziś rozegrały ponad 3 tysiące meczy, jeżeli w meczu bierze udział 22 zawodników to w tych meczach grało 66 tys. zawodników.
W tych latach do rozgrywek było uprawnionych 562 zawodników klubu.

Drużyna seniorów brała udział w rozgrywkach przez 56 lat, występowała w klasie
„A”-16 sezonów
„B”-26 sezonów
„C”- 14 sezonów

Juniorzy Starsi brali udział w rozgrywkach przez 27- sezonów, kilka sezonów grali w klasie okręgowej.

Juniorzy Młodsi grali 8 sezonów.
Trampkarze 26 sezonów
Żaki rozegrały 2 sezony.

W ciągu tych 56 lat drużyna miała 24 opiekunów/ trenerów. Duża większość z nich pracę tą wykonywała społecznie.

Pamiętajmy, że oprócz systematycznych rozgrywek piłkarskich prowadzonych przez te lata, klub organizował inne własne imprezy masowe, np. Spartakiady letnie, pierwszą z nich klub organizował w 1963 roku na boisku sportowym w Zakrzowie.
Po oddaniu boiska sportowego w Stryszowie takie Spartakiady odbywały się dość często. W programie tych zawodów były rozgrywane konkurencje lekkoatletyczne, kolarskie, strzelecki.Od lat 90-tych ubiegłego wieku zamiast Spartakiad organizowane jest Gminne Święto Sportu, a w nim turnieje piłkarskie o Puchar Wójta Gminy, zawody lekkoatletyczne, kolarskie i sportowo-rekreacyjne.

Klub organizuje również od 2013 roku turnie piłki nożnej juniorów młodszych pod nazwą „Chełm Cup”. Pomysłodawcą tego turnieju jest prezes naszego klubu Marian Wieczorek oraz były działacz klubu Krzysztof Adamczyk.
W turnieju biorą udział trzy drużyny zaproszone oraz drużyna naszych juniorów młodszych. Mecze są rozgrywane w systemie pucharowym.

Na stadionie odbywają się również inne imprezy rozrywkowo-okolicznościowe jak, np.
Piknik- Pożegnanie Lata, były organizowane Dożynki Wojewódzkie, 2 razy Zlot turystyczny Szlakami Jana Pawła II, na stadionie grała Centralna Orkiestra Wojska Polskiego, występowało szereg znakomitych artystów i zespołów muzycznych z kraju.

A teraz trochę o stadionie sportowym, na który składa się 2 boiska do piłki nożnej, trybuna, budynek socjalny i inne urządzenia na obiekcie. Jak wiadomo wszystkie obiekty na stadionie zostały wybudowane ze środków własnych klubu, część została wykonana społecznie, a znaczna większość ze środków wygospodarowanych z działalności Zakładu Remontowo- Budowlanego, którym zarządzał kol. Ryszard Chowaniem, to m.in. dzięki niemu mamy tak piękne obiekty. Zakład ten działa przy Ludowym Klubie Sportowym „Chełm” Stryszów w latach 1981-1990.

Budynek socjalny był oddany do użytku w 1985 roku przez długie lata dobrze spełniał swoje zadanie, ale po pewnym czasie trzeba było zrobić remont, a na to klub nie posiadał środków finansowych.Dlatego na wniosek Wójta- Jana Wacławskiego klub postanowił Uchwalą Walnego Zebrania Członków LKS ”Chełm” Stryszów z dnia 15.03.2009 roku budynek skomunalizować tzn. przekazać nieodpłatnie na rzecz Gminy Stryszów. Obiekty położone na działce Nr 3019/1 stanowią własność klubu.
Za to Gmina zobowiązała się przekazać i przekazała przyjęty budynek w trwałe użytkowanie dla LKS „Chełm” Stryszów, ponadto Gmina zobowiązała się przeprowadzić remont budynku oraz zapewnić bieżące utrzymanie obiektu sportowego.
Wójt wywiązał się ze swoich zobowiązań wobec Klubu i Uchwały zdobył środki z Unii Europejskiej na remont i modernizacje tego budynku.
W budynku zmieniono pokrycie dachowe, przeprowadzono termoizolację ścian budynku, wymieniono oka i drzwi, zmieniono ogrzewanie z węglowego na gazowe, odnowiono szatnie gości i gospodarzy.
Budynek po remoncie prezentuje się okazale jest ozdobą Stryszowa.
Trzeba stwierdzić, że stadion sportowy w Stryszowie to wizytówka gminy, służy sportowcom i innym organizacjom i stowarzyszeniom do prowadzenia swojej działalności statutowej.
Ponadto na tym obiekcie są organizowane różne imprezy nie tylko sportowe, które z reguły się tu zawsze udają, bo stadion jest dobrze usytuowany w centrum wsi i gminy.

Wszyscy muszą przyznać, że 70 lat działalności sportowej i organizacyjnej klubu nie poszła na marne, bo dzięki naszej wspólnej pracy klub i gmina ma piękny obiekt sportowy. Należy go tylko modernizować i upiększać aby zawsze służył sportowcom i wszystkim mieszkańcom gminy.

Dlatego na koniec pragnę podziękować Wam wszystkim przedstawicielom różnych pokoleń naszego klubu, że jednak można, że dokonaliśmy rzeczy prawie niemożliwych, wybudowaliśmy piękny stadion i niech ten stadion będzie Pamiątką od nas dla potomnych.

W tym roku klub nasz obchodzi Jubileusz 70-lecia działalności, aby to uczcić organizowaliśmy kilka imprez sportowych, gościliśmy na naszym stadionie III ligową drużynę Hutnika Kraków.
Dzisiaj jesteśmy na ostatniej takiej imprezie związanej z jubileuszem- na Spotkaniu Pokoleń naszego klubu, żeby porozmawiać, powspominać nasze młode lata, nasze sukcesy czy porażki.
Życzę Wam dużo zdrowia i żebyśmy wszyscy spotkali się na kolejnych Jubileuszach.

 

Prezes LKS "Chełm" Stryszów
Marian Wieczorek

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości